Otwarcie naszej wystawy w Kaliningradzie

2011-06-15 00:00:00 (ost. akt: 2015-06-15 14:29:44)

Wystawa "Kopernik - Kosmos"

Otwarcie naszej wystawy w Kaliningradzie
Muzeum Warmii i Mazur współpracuje z Muzeum Historyczno-Artystycznym w Kaliningradzie od 30 lat. W Rosji rok 2011 ogłoszono Rokiem Kosmonauty i kaliningradzkie muzeum zwrócilo się do nas z pytaniem czy nie przygotowalibyśmy okolicznościowej wystawy. W zbiorach Muzeum Warmii i Mazur nie ma skafandrów kosmicznych, więc przygotowaliśmy coś innego, coś związanego z olsztyńskim zamkiem. Tak oto wystawa "Kopernik - Kosmos" znalazła się w Rosji.

Dzieła współczesnych artystów związane tematycznie z Mikołajem Kopernikiem, stanowią w zbiorach naszego muzeum liczny zespół. Powstały w związku z 500-leciem urodzin wielkiego astronoma (1973 rok). Bogaty program jubileuszowych obchodów, obejmował nie tylko szeroki zakres badań naukowych, ale również wiele wydarzeń artystycznych. Ambitne i ciekawe propozycje przygotowały szczególnie miasta związane z życiem i działalnością Mikołaja Kopernika.

Współcześnie artysta podejmujący tematykę kopernikowską, zafascynowany jest głównie nowatorska myślą, wielkim odkryciem Kopernika, które przeobraziły się na naszych oczach w gigantyczny program badań kosmicznych. Wizualna informacja o prowadzonych badaniach, sfera techniczna związana z kosmosem, oddziałują silnie na wyobraźnię twórców i prowadza do konfrontacji pozornie abstrakcyjnych koncepcji plastycznych z realną przestrzenią kosmiczną, z pejzażem księżycowym, z satelitarnymi zdjęciami ziemi.
Wystawę cechuje różnorodność plastycznych wypowiedzi, które wynikają z indywidualnych postaw uczestniczących w nich twórców. Przeważającą tendencją jest malarstwo metaforyczne, posługujące się mniej lub bardziej czytelną i realną formą, a różniące się zasadniczo rozwiązaniami malarskimi. W tym nurcie mieści się wielka kompozycja „Liturgia ludzkiej nieobecności” Norberta Skupniewicza, pokazująca perfekcjonizm warsztatowy artysty, szczególnie w aranżacji kolorystycznej, decydującej o ekspresji dzieła.
Obraz Juliusza Narzyńskiego „Zdobywcom Księżyca” – łączy elementy metaforyczne i symboliczne, a jego sferę emocjonalną wzmaga faktura grubej warstwy malarskiej, pokrewnej malarstwu materii. W tej właśnie konwencji utrzymana jest kompozycja „Poruszenie II” Jana Góry. Artysta posługuje się subtelna tkanką materii malarskiej, pokazuje nam wydarzenie kosmiczne, przy czym kompozycja ujęta jest w klasyczna formę koła.
W kompozycjach graficznych przeważają jednak rozwiązania narracyjne Edwarda Habdasa, Zygmunta Czyża, Barbary Lis-Romańczukowej, utrzymane w indywidualnej stylistyce.

Otwarcie wystawy w Kaliningradzie: piątek, 17 czerwca, o godz. 18.00.


Tagi: Kopernik

Kalendarium

« niedziela, 29 listopada 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 29 Listopada
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: