Wystawy fotograficzne o ziemi wileńskiej

2011-05-12 00:00:00 (ost. akt: 2015-04-01 09:41:58)

MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ NA ZIEMI WILEŃSKIEJ DZIEDZICTWO SAKRALNE ZIEMI WILEŃSKIEJ

Wystawy fotograficzne o ziemi wileńskiej
Muzeum Mazurskie w Szczytnie Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Zaprasza
od 20 maja 2011 r.
na wystawy
MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ
NA ZIEMI WILEŃSKIEJ
DZIEDZICTWO SAKRALNE
ZIEMI WILEŃSKIEJ
Fotogramy autorstwa Jerzego KarpowiczaAutorzy wystawy:
Jerzy Karpowicz, artysta fotografik, rzetelnie zasłużył na miano kronikarza polskości na Litwie. Trudno doszukać się polskich imprez, czy wydarzeń kulturalnych w Wilnie, bądź w innych miejscowościach na Litwie, których nie rejestrowałby ten znakomity artysta. Kronikarski zapał i pasja przywiodły go także na Warmię i Mazury, gdzie od szesnastu lat towarzyszy Festiwalowi Kultury Kresowej w Mrągowie oraz- wielokrotnie- "Kaziukom-Wilniukom", najstarszej w regionie imprezie poświęconej tradycjom Wileńszczyzny.
Początek jego pracy twórczej, jako artysty fotografika, to rok 1977, kiedy wstąpił do Litewskiego Stowarzyszenia Fotografii Artystycznej. W roku 1989 został członkiem - zrzeszającego fotografów profesjonalnych - Związku Fotografików Litwy. W roku 2005 Ministersto Kultury Litwy nadało mu status twórcy sztuki. Szczególnie ceniony jest jego kunszt w dziedzinie fotografii kolorowej.
Fotografie Jerzego Karpowicza prezentowano na ponad trzydziestu indywidualnych wystawach krajowych i zagranicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się jego wystawy tematyczne, takie jak "Miejsca pamięci w walce o wolność Ziemi Wileńskiej", "Zanim padłeś jesz­cze ziemię przeżegnałeś", "Stare Wilno", czy najnowsza- prezentowana w grudniu ubr. W Ratuszu Wileńskim - "Rejon solecznicki: dzieje, ziemia, ludzie". Fotografie pochodzące z tych cykli znalazły się w wielu wydawnictwach albumowych, których Jerzy Karpowicz jest współ­autorem, m. in. "Wilno", "Druskienniki", "Święto Pieśni", "Najpiękniejsze kościoły Wilna", "Ziemia Solecznicka". Zdjęcia Jerzego Karpowicza są często publikowane w pismach polskich, ukazujących się w Wilnie, takich jak "Tygodnik Wileńszczyzny", "Kurier Wileński" czy "Magazyn Wileński" i in.
Prezentowana wystawa "Miejsca Pamięci Narodowej na Ziemi Wileńskiej" jest ekspozycją unikalną ze względu na materiał retrospekcyjny i aktualny, obejmujący dzieje walk Polaków o niepodległość Ojczyzny - Wileńszczyzny.
Ekspozycja "Dziedzictwo Sakralne Ziemi Wileńskiej" zawiera fotografie najpiękniejszych obiektów architektury sakralnej, z uwzględnie­niem ich historycznej roli w utrzymaniu polskości na Wileńszczyźnie.

Krystyna Adamowicz, dziennikarka wileńska, całe swe życie zawodowe, związane z polską prasą wileńską, poświęciła polskiemu dziedzictwu Wileńszczyzny i jego współczesnym problemom. Przez ponad pięćdziesiąt była zastępcą redaktora naczelnego dziennika "Kurier Wileński".
Jest laureatem zaszczytnej nagrody "Orle Pióro", którą otrzymała w roku 2006 w konkursie organizowanym przez Zarząd Główny Związku Pola­ków na Litwie dla dziennikarzy mediów polskich na Litwie na publikacje utrwalające polskość na Litwie. Została uhonorowana tytułem "Polak Roku 2009" w plebiscycie czytelników "Kuriera Wileńskiego".
Jest autorką książki poświęconej 50 leciu polskiego Zespołu Artystycznego Pieśni i Tańca "Wilia" z Wilna oraz współautorką książki o tradycjach święta kaziukowego w Wilnie "Otworzcie serca przed słońcem" (UM Lidzbark Warmiński 1998), a także okolicznościowej kroniki festiwalu w Lidzbarku Warmińskim "Kaziuki-Wilniuki. 1985-2009" (Art Print, Olsztyn 2010).
Ostatnio na łamach "Gazety Olsztyńskiej" prowadzi cykl artykułów "Rodowody Wileńskie na Warmii i Mazurach", promujący Warmię i Mazury w Wilnie, za co otrzymała tytuł "Osobowość Warmii i Mazur roku 2010".
Za wieloletnią pracę na niwie polskości została nagrodzona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.
Podczas wernisażu wystaw fotografii Jerzego Karpowicza przypomina najważniejsze wydarzenia na Wileńszczyźnie związane z utrzymaniem miejsc pamięci narodowej, utrwalaniem polskości na ziemi ojców i praojców.


Kalendarium

« środa, 22 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 22 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: