14-18 kwietnia 2011 r. RELACJA
Druga edycja spotkań z wileńskimi tradycjami wielkanocnymi to, podobnie jak w roku 2010, projekt Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Szczytnie. Został on realizowany przy pomocy środków z Kancelarii Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, we współpracy z:
- Powiatem Szczycieńskim,
- Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie,
- Parafią p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie,
- Stowarzyszeniem Skarbników Warmii i Mazur w Szczytnie.
Ze strony litewskiej partnerem projektu jest - współpracujące z Muzeum Mazurskim w Szczytnie - Muzeum Etnograficzne Wileńszczyzny w Niemenczynie. Pod jego opieką działają w Rejonie Wileńskim liczne - kultywujące tradycje polskiej kultury - izby regionalne i zespoły twórców oraz artystów ludowych.
W roku bieżącym Ziemia Szczycieńska gościła w dniach 14-18 kwietnia 2011 r. trzy zespoły z Rejonu Wileńskiego „Cichą Nowinkę” z Ciechanowiszek z Gminy Zujuny, Chór Parafialny z Mejszagoły oraz „Czerwone Maki” z miejscowości Jawniuny.
Tegoroczne obchody rozpoczęły się 14 kwietnia od inauguracji w restauracji Zacisze, w której uczestniczyli przedstawiciele Rejonu Wileńskiego - Pan Waldemar Wiszniewski Główny Specjalista Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu Samorządu Rejonu Wileńskiego, Pan Darius Žiška Starszy Specjalista Wydziału Kultury, Turystyki i Sportu Samorządu Rejonu Wileńskiego. Gości przywitali organizatorzy – Pani Łucja Zipper-Nowakowska Prezes Towarzystwa Przyjaciół Muzeum w Szczytnie, Janusz Cygański - Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Monika Ostaszewska-Symonowicz Kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie, Stefan Januszczyk – Sekretarz Powiatu Szczycieńskiego oraz Henryk Samborski – Prezes Stowarzyszenia Skarbników Samorządowych Warmii i Mazur w Szczytnie. Spotkanie uświetnił występ zespołu „Cicha Nowinka” z Ciechanowiszek. W piątek oraz w sobotę wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w warsztatach wyplatania wileńskich palm wielkanocnych które prowadziły palmiarki z zespołu „Cicha Nowinka” które odbywały się w Izbie Rolniczej w Olszynach, Muzeum Mazurskim w Szczytnie oraz Domu Parafialnym przy Kościele PW Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie. W warsztatach uczestniczyły zespoły ludowe ze Szczytna „Wystek” oraz „Okaryna”. W sobotę Wieczorem goszczący w naszym mieście Chór z Mejszagoły wystąpił na Mszy Świętej w Kościele PW Świętego Krzyża w Szczytnie, a w Muzeum Mazurskim odbył się Wieczór Wileński podczas którego oprócz Chóru, wystąpił zespół ludowy „Czerwone Maki” z Jawniun oraz zespół „Cicha Nowinka”, podczas spotkania zostały przekazane dla zespołów trzy fotogramy z portretem Papieża Jana Pawła II - zdjęcia wykonane przez Pana Tadeusza Zagoździńskiego podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Niedziela palmowa to niezapomniany występ podczas Mszy Świętej Chóru w Kościele PW Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie oraz XVI Powiatowy Konkurs na Palmę Wielkanocną w Rozogach podczas którego wystąpił zespół „Czerwone Maki” a miłym zakończeniem pobytu w Rozogach była nagroda specjalna dla Pani Teresy Michalkiewicz z zespołu palmiarek z „Cichej Nowinki” która za wykonanie pięknej 2,7 m palmy wileńskiej otrzymała z rąk Starosty Jarosława Małacha nagrodę specjalną ufundowaną przez firmę ZELBO SZCZYTNO BEDRA-GOŁĄB Sp.j. Pobyt gości z Rejonu Wileńskiego obfitował w wiele niezwykłych wydarzeń oraz wzruszeń. Mamy nadzieję że jeszcze nie raz będziemy mogli gościć naszych rodaków na Ziemi Szczycieńskiej podczas kolejnej Wileńskiej Niedzieli Palmowej.
Informacje na temat zespołów:
Kobiecy zespół folklorystyczny „Cicha Nowinka” działa po kierunkiem pani Janiny Norkuniene już od 15 lat w Ciechanowiszkach, stanowiących stary ośrodek wyrobu palm kaziukowych. Można je podziwiać w tamtejszej Izbie Regionalnej Palm, którą opiekują się członkinie zespołu.
Chór Parafialny z Mejszagoły działający pod kierunkiem pani Wioletty Leonowicz został założony w 1981 r. W jego wykonaniu, podczas spotkań w Olszynach i Szczytnie, usłyszeć będzie można tradycyjne wielkanocne pieśni religijne oraz patriotyczne.
Zespół „Czerwone Maki” funkcjonuje od dwudziestu lat. Powstał z inicjatywy pań - Marii Grydziuszko i Stefanii Tomaszun, obecnej prezes Szyrwinckiego Oddziału Związku Polaków na Litwie – które zaprosiły do wspólnego śpiewania mieszkanki Jawniun, Szawel, Antonajć. Repertuar zespołu stanowią polskie pieśni patriotyczne. Nazwa zespołu wywodzi się od tytułu pieśni żołnierzy 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie- „Czerwone maki na Monte Cassino”.