Koncert - Wileńskie motywy

2011-04-21 00:00:00

Olsztyn – zamek, sobota, 30 kwietnia 2011 r., godz. 19.00

Koncert  - Wileńskie motywy

Aron Blum - Aranżacja, kierownictwo muzyczne, gitara basowa

Arkadi Gotesman (Wilno) – instrumenty perkusyjne

Dominik Jastrzębski – klarnet
 
Czesław Miłosz w większości wydań swojej poezji i prozy powracał do krainy dzieciństwa, lat edukacji i pierwszych sukcesów literackich  w Wilnie. Topos ten istnieje jako ciągły powrót do natury poetyckiej noblisty, tradycji literackiej ( A. Mickiewicz, Oskar Miłosz, środowisko młodego Miłosza), w późniejszej twórczości przejawiający się nieustanną tęsknotą i świadomością tych wpływów.
 
Koncert jest zaaranżowaną, trzyczęściową muzyczną opowieścią o latach dzieciństwa, przeczuciu katastrofy i tragicznych doświadczeniach czasu wojny, po refleksję poety na emigracji i ciągłe powroty do miejsc i emocji związanych z Wilnem.
Jest to ok. 40 minutowa propozycja muzyki współczesnej i improwizowanej połączonej stylistycznie z melodiami Litwy i Wilna, pomyślanej jako wspólny hołd artystów obu krajów. Podpowiedzią literacką w koncercie będzie wybór fragmentów poetyckich związanych z poszczególnymi częściami koncertu, wydrukowany, by zachęcić słuchaczy do własnego przeanalizowania motywów wileńskich w twórczości Cz. Miłosza.
 
Interdyscyplinarne koncerty stanowiące artystyczny zamysł nawiązujący do współczesnej poezją często są najskuteczniej motywującymi spotkaniami z odbiorcą.
Przewiduję kolejną fazę tych działań z muzykami z Paryża i Wilna.
 
( Dodatkowo w pierwszym pomyśle koncertu miał wziąć udział Robert Listwan, tworząc plastyczny live-act w trakcie koncertu z odniesieniami do jego części. Być może uda mi się go do tego namówić.)


Kalendarium

« czwartek, 5 października 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 5 Października
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich