Jan Paweł II na Warmii i Mazurach

2011-04-15 00:00:00

Wystawa czynna do 30 października.

Jan Paweł II na Warmii i Mazurach

„Niech Bóg zachowa ten wielki skarbiec pięknej przyrody warmińskiej, pojezierza, lasów. Niech Bóg zachowa ten wielki skarbiec. Nie dajcie go nigdy w żaden sposób zniszczyć czy nawet uszkodzić, bo to jest wielkie dobrodziejstwo. I niech Bóg zachowa ludzi żyjących wśród tej przyrody. Niech zachowa ludzi, ich ciała i dusze, ich serca i sumienia, niech im pozwoli żyć w prawdzie, bo takie jest powołanie człowieka: żyć w prawdzie! Teraz, udzielając błogosławieństwa na zakończenie naszej eucharystycznej celebracji, pragnę tym błogosławieństwem również podziękować za wszystko dobro, którego od waszego kraju, od waszego Kościoła i od mieszkańców tej ziemi doznałem w ciągu wszystkich lat mojego życia.” Jan Paweł II, Olsztyn, 6 VI 1991 r.

„Mam dług wdzięczności wobec tej ziemi, która tyle razy, przez tyle lat udzielała mi schronienia, odpoczynku, dawała mi możliwość nabrania sił wewnętrznych, uspokojenia” – te słowa papieża Polaka chyba są jednymi z najmilszych sercom mieszkańcom naszego regionu i można je uznać za myśl przewodnią tej wystawy.
 
Zamysł wystawy poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II jest skonstruowany w oparciu o treści zawarte w homiliach i przemówieniach, wygłoszonych podczas wizyt w Olsztynie w 1991 r. oraz w Elblągu i w Ełku w 1999 r., a także w oparciu o publikację „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci” – ostatnią książkę Jana Pawła II, wydaną w 2005 r. Treści zawarte w tych źródłach oddają sens wizyt duszpasterskich Jana Pawła II w Olsztynie i w regionie.
Jan Paweł II, podczas spotkań w WSD „Hosianum”, w Szpitalu Dziecięcym, w trakcie mszy świętej przy stadionie poruszył w swoich wypowiedziach kilka zasadniczych tematów, dotyczących głównych problemów postmodernistycznej rzeczywistości: dążenie do prawdy i efekty kłamstwa, rolę środków przekazu, nadzieje i cierpienia wynikające z choroby, wskazał na zadania świeckich w Kościele. Jan Paweł II nawiązywał również do przeszłości Warmii i Mazur, wspominając takie postacie jak m. in. św. Wojciech, bp Stanisław Hozjusz, bp administrator T. Wilczyński, bp. Jan Obłąk, a także bł. Regina Protmann ‑ założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, czy bł. Dorota z Mątowów. Wskazał również na piękno krajobrazów warmińskich i mazurskich, wartość odpoczynku na łonie przyrody oraz zalety płynące z uprawiania sportu.
Wszystkie poruszone przez Jana Pawła treści znajdują odzwierciedlenie w zachowanych fotografiach, filmie i materiałach dźwiękowych, a także w przedmiotach sztuki i wytworach artystycznych, znajdujących się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zasobach Archidiecezji Warmińskiej i Archiwum archidiecezjalnym, w zbiorach biblioteki WSD „Hosianum”. Ważnym elementem wystawy będą fotografie, zbiory filatelistyczne i pamiątki udostępnione przez osoby prywatne.


Kalendarium

« poniedziałek, 23 maja 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

poniedziałek 23 Maja
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich