Jan Paweł II na Warmii i Mazurach

2011-04-15 00:00:00

Otwarcie wystawy 27 kwietnia.

Jan Paweł II na Warmii i Mazurach

„A czymże jest to życie, jak nie początkiem świętości człowieka!”, Jan Paweł II, Elbląg, 6 VI 1999 r.

Otwarcie wystawy:
27 kwietnia, środa, godz. 18.00
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
 
Bł. ks. Władysław Demski, urodził się w 1884 w Straszewie, został zabity w 1940 r. w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen. Władysław Demski kształcił się w Braniewie, potem także w Poznaniu, był współzałożycielem Związku Polaków w Prusach Wschodnich, współpracownikiem Warmińskiego Komitetu Plebiscytowego i opiekunem stowarzyszeń i wspólnot przyparafialnych. Jako wikariusz pracował m. in. w Sząbruku, Barczewie, Biskupcu oraz w starym Targu na Powiślu. Został beatyfikowany 13 maja 1999 r., przez Jana Pawła II.
 
„Mam dług wdzięczności wobec tej ziemi, która tyle razy, przez tyle lat udzielała mi schronienia, odpoczynku, dawała mi możliwość nabrania sił wewnętrznych, uspokojenia” – te słowa papieża Polaka chyba są jednymi z najmilszych sercom mieszkańcom naszego regionu i można je uznać za myśl przewodnią tej wystawy.
 
Zamysł wystawy poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II jest skonstruowany w oparciu o treści zawarte w homiliach i przemówieniach, wygłoszonych podczas wizyt w Olsztynie w 1991 r. oraz w Elblągu i w Ełku w 1999 r., a także w oparciu o publikację „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci” – ostatnią książkę Jana Pawła II, wydaną w 2005 r. Treści zawarte w tych źródłach oddają sens wizyt duszpasterskich Jana Pawła II w Olsztynie i w regionie.
Jan Paweł II, podczas spotkań w WSD „Hosianum”, w Szpitalu Dziecięcym, w trakcie mszy świętej przy stadionie poruszył w swoich wypowiedziach kilka zasadniczych tematów, dotyczących głównych problemów postmodernistycznej rzeczywistości: dążenie do prawdy i efekty kłamstwa, rolę środków przekazu, nadzieje i cierpienia wynikające z choroby, wskazał na zadania świeckich w Kościele. Jan Paweł II nawiązywał również do przeszłości Warmii i Mazur, wspominając takie postacie jak m. in. św. Wojciech, bp Stanisław Hozjusz, bp administrator T. Wilczyński, bp. Jan Obłąk, a także bł. Regina Protmann ‑ założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, czy bł. Dorota z Mątowów. Wskazał również na piękno krajobrazów warmińskich i mazurskich, wartość odpoczynku na łonie przyrody oraz zalety płynące z uprawiania sportu.
Wszystkie poruszone przez Jana Pawła treści znajdują odzwierciedlenie w zachowanych fotografiach, filmie i materiałach dźwiękowych, a także w przedmiotach sztuki i wytworach artystycznych, znajdujących się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zasobach Archidiecezji Warmińskiej i Archiwum archidiecezjalnym, w zbiorach biblioteki WSD „Hosianum”. Ważnym elementem wystawy będą fotografie, zbiory filatelistyczne i pamiątki udostępnione przez osoby prywatne.


Kalendarium

« piątek, 9 czerwca 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 9 Czerwca
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich