Otwarcie wystawy 27 kwietnia.
„Staje przed nami święty Wojciech. Odczuwamy tu jego obecność, bo przecież na tej ziemi oddał życie dla Chrystusa. On od tysiąca lat mówi nam przez swoje świadectwo męczeństwa, że świętość zdobywa się ofiarą, że nie ma tu miejsca na żadne kompromisy, że trzeba być wiernym do końca, że trzeba mieć odwagę chronić obrazu Bożego w swojej duszy, nawet za największą cenę.” Jan Paweł II, wypowiedź w Elblągu, 6 VI 1999 r.
Otwarcie wystawy:
27 kwietnia, środa, godz. 18.00
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
27 kwietnia, środa, godz. 18.00
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
„Mam dług wdzięczności wobec tej ziemi, która tyle razy, przez tyle lat udzielała mi schronienia, odpoczynku, dawała mi możliwość nabrania sił wewnętrznych, uspokojenia” – te słowa papieża Polaka chyba są jednymi z najmilszych sercom mieszkańcom naszego regionu i można je uznać za myśl przewodnią tej wystawy.
Zamysł wystawy poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II jest skonstruowany w oparciu o treści zawarte w homiliach i przemówieniach, wygłoszonych podczas wizyt w Olsztynie w 1991 r. oraz w Elblągu i w Ełku w 1999 r., a także w oparciu o publikację „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci” – ostatnią książkę Jana Pawła II, wydaną w 2005 r. Treści zawarte w tych źródłach oddają sens wizyt duszpasterskich Jana Pawła II w Olsztynie i w regionie.
Jan Paweł II, podczas spotkań w WSD „Hosianum”, w Szpitalu Dziecięcym, w trakcie mszy świętej przy stadionie poruszył w swoich wypowiedziach kilka zasadniczych tematów, dotyczących głównych problemów postmodernistycznej rzeczywistości: dążenie do prawdy i efekty kłamstwa, rolę środków przekazu, nadzieje i cierpienia wynikające z choroby, wskazał na zadania świeckich w Kościele. Jan Paweł II nawiązywał również do przeszłości Warmii i Mazur, wspominając takie postacie jak m. in. św. Wojciech, bp Stanisław Hozjusz, bp administrator T. Wilczyński, bp. Jan Obłąk, a także bł. Regina Protmann ‑ założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, czy bł. Dorota z Mątowów. Wskazał również na piękno krajobrazów warmińskich i mazurskich, wartość odpoczynku na łonie przyrody oraz zalety płynące z uprawiania sportu.
Wszystkie poruszone przez Jana Pawła treści znajdują odzwierciedlenie w zachowanych fotografiach, filmie i materiałach dźwiękowych, a także w przedmiotach sztuki i wytworach artystycznych, znajdujących się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zasobach Archidiecezji Warmińskiej i Archiwum archidiecezjalnym, w zbiorach biblioteki WSD „Hosianum”. Ważnym elementem wystawy będą fotografie, zbiory filatelistyczne i pamiątki udostępnione przez osoby prywatne.