Jan Paweł II na Warmii i Mazurach

2011-03-28 00:00:00 (ost. akt: 2021-08-12 14:50:29)

27 kwietnia, środa godz. 18.00 Otwarcie wystawy Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Zamysł wystawy poświęconej Papieżowi Janowi Pawłowi II jest skonstruowany w oparciu o treści zawarte w homiliach i przemówieniach, wygłoszonych podczas wizyt w Olsztynie w 1991 r. i w Elblągu w 1990 r. oraz o publikację „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci”. Treści zawarte w tych źródłach oddają sens wizyt duszpasterskich Jana Pawła II w Olsztynie i w regionie. Wystawa powstaje w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie z inicjatywy Arcybiskupa Wojciecha Ziemby, Metropolity Warmińskiego, w związku z beatyfikacją i dwudziestą rocznicą pobytu Jana Pawła II w Olsztynie – stolicy województwa oraz na Warmii i Mazurach.
„Mam dług wdzięczności wobec tej ziemi, która tyle razy, przez tyle lat udzielała mi schronienia, odpoczynku, dawała mi możliwość nabrania sił wewnętrznych, uspokojenia” – te słowa papieża Polaka chyba są jednymi z najmilszych sercom mieszkańcom naszego regionu i można je uznać za myśl przewodnią tej ekspozycji.
Zamysł wystawy poświęconej papieżowi Janowi Pawłowi II jest skonstruowany w oparciu o treści zawarte w homiliach i przemówieniach, wygłoszonych podczas wizyt w Olsztynie w 1991 r. oraz w Elblągu i w Ełku w 1999 r., a także w oparciu o publikację „Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci” – ostatnią książkę Jana Pawła II, wydaną w 2005 r. Treści zawarte w tych źródłach oddają sens wizyt duszpasterskich Jana Pawła II wOlsztynie iwregionie.
Jan Paweł II, podczas spotkań w WSD „Hosianum”, w Szpitalu Dziecięcym, w trakcie mszy świętej przy stadionie poruszył w swoich wypowiedziach kilka zasadniczych tematów, dotyczących głównych problemów postmodernistycznej rzeczywistości: dążenie do prawdy i efekty kłamstwa, rolę środków przekazu, nadzieje i cierpienia wynikające z choroby, wskazał na zadania świeckich w Kościele. Jan Paweł II nawiązywał również do przeszłości Warmii i Mazur, wspominając takie postacie jak m. in. św. Wojciech, bp Stanisław Hozjusz, bp administrator T. Wilczyński, bp. Jan Obłąk, a także bł. Regina Protmann ‑ założycielka Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, czy bł. Dorota z Mątowów. Wskazał również na piękno krajobrazów warmińskich i mazurskich, wartość odpoczynku na łonie przyrody oraz zalety płynące z uprawiania sportu.
Wszystkie poruszone przez Jana Pawła treści znajdują odzwierciedlenie w zachowanych fotografiach, filmie i materiałach dźwiękowych, a także w przedmiotach sztuki i wytworach artystycznych, znajdujących się w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, zasobach Archidiecezji Warmińskiej i Archiwum archidiecezjalnym, w zbiorach biblioteki WSD „Hosianum”. Ważnym elementem wystawy będą fotografie, zbiory filatelistyczne ipamiątki udostępnione przez osoby prywatne.


Kalendarium

« niedziela, 24 listopada 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

niedziela 24 Listopada
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich