Na pokazie muzealiów pozyskanych w 2010 roku zaprezentujemy czapkę grenadierską z XVIII wieku. Jej charakterystycznym elementami są monogram, dwa lwie łby oraz symbol granatu. Czapka ze względu na kształt była zwana mitrą lub infułą. Ma ona wysokość 30 cm.
Granat symbolizował formacje grenadierów, wcześniej także bombardierów. Nieznany jest konkretny powód wyróżnienia grenadierów takimi nakryciami głowy. Może chodziło o optyczne podwyższenie ich wzrostu, podkreślenie elitarnego charakteru formacji lub była to kwestia mody i godnej prezentacji jednostki. Owe wyciąganie wzwyż czap grenadierskich osiągnęło apogeum w okresie panowania Fryderyka Wielkiego, który organizował swą „Gwardię Olbrzymów”.
Dwa lwy z pewnością pochodzą z herbu kraju w jakim sformowano oddział. Także barwa może sugerować konkretną jednostkę. Najważniejszym jest jednak monogram.
Podobny w kształcie (dwie litery C) nosili na czapkach i oporządzeniu grenadierzy lejbgwardii szwedzkiego króla Karola XII. Tu można zobaczyć jak wyglądała chorągiew tej jednostki. Ten „miłośnik” wojen w 1703 roku zamieszkał na lidzbarskim zamku i sypiał w zbrojowni zamkowej. Zasłynął później m.in. tym, że przed bitwą pod Połtawą instruował chirurgów i pomagał wyjąć z rany fragmenty swej strzaskanej kości. W Turcji stracił kilka palców, fragment ucha i nosa. Zginął ugodzony kulą w prawą skroń kiedy wychylał się z okopu.
Drugi trop prowadzący do rozszyfrowania monogramu prowadzi do Hesji – Darmstadt. W pierwszej połowie XVIII wieku rządzili tam kolejno Ernest Ludwik, który odbudował zrujnowaną przez wojska francuskie stolicę prowincji. Jego syn, Ludwik VIII, identyczny monogram umieścił w pałacu myśliwskim w Kranichstein, gdzie bardzo lubił przebywać. Jego ulubionym zajęciem było polowanie. Niepokoił go wzrost potęgi Prus. Jego syn Ludwik IX, zaangażował się w rozwój wojska organizując wzorcowe wówczas koszary w Pirmasens, gdzie spędził w sumie 18 lat z dala od żony. Monogram podwójnego L pojawia się na monetach z czasów Ludwika VIII oraz myśliwskich odznakach z Darmstadt.
sm
Niedziela w Muzeum Warmii i Mazur
13.02.2011 r. w godz. 10.00-16.00
Pokaz Muzealiów
Zakonserwowanych, zakupionych i ofiarowanych w 2010 r. Muzeum Warmii i Mazur
Specjalne prezentacje: godz. 11.00
Andrzej Rzempołuch – Sztuka Dawna
Wenzel Hollar i jego Widok miasta i zamku Homburg
Iwona Beata Kluk – Sztuka Dawna
Portret Amalii Luizy Karoliny zu Dohna – nowo odkryta praca C.F. Wessela
Małgorzata Okulicz
Drugie życie – proporczyk wojsk pancernych z ok. połowy XVII w. – po konserwacji
Kinga Raińska – Pracownia Digitalizacji
Polacy z Kresów Wschodnich na Warmii i Mazurach. Podsumowanie drugiego roku akcji zbierania pamiątek i wspomnień
Grażyna Kobrzeniecka-Sikorska – Dział Ikon
Ikona „Święty Jan Klimaks – Drabina do Raju”
Zofia Januszkiewicz – Historia
Spielmarke?
Danuta Syrwid – Dom „Gazety Olsztyńskiej”
Pierwszy polski podręcznik technologii chemicznej autorstwa Teofila Rybickiego
(Warszawa, 1846 r.)
Barbara Michalska – Biblioteka
Christoph Hartknoch Stare i nowe Prusy – jak nowe
Jarosław Sobieraj – Archeologia
Od siekier sprzed 4 tysięcy lat po skarb srebrnych monet z czasów Bolesława Chrobrego
Elżbieta Kaczmarek – Etnografia
Tkaniny darowane
Wstęp wolny