Zakup dzieł do kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warmii i Mazur

2011-01-26 00:00:00

W 2009 roku Muzeum Warmii i Mazur zakupiło 84 obrazy w ramach projektu pt. „Zakup dzieł do kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Warmii i Mazur”. Projekt zrealizowano ze środków MKiDN. W ramach zadania zakupiono kolekcję obrazów Edwarda Dwurnika oraz obraz Bogdana Stefanów, „Przylot”, a także obraz Renaty Zimnickiej-Prabuckkiej, „Więzienie”.

Kolekcja obrazów Edwarda Dwurnika:

Artysta urodził się w 1943 r. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa w 1970 r. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, projektuje plakaty do swoich wystaw, jest autorem kilkunastu rzeźb. Od początku swojej twórczości Edward Dwurnik pracuje tworząc cykle, dokumentując w ten niezwykły sposób rzeczywistość. Dotychczas namalował ich 26. Wybór obrazów z ośmiu najważniejszych, należy do zestawu kupionego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stanowi on reprezentatywną kolekcję twórczości artysty od 1973 po 2003 rok. Zestaw zdeponowany był od czerwca 2003 r. w Muzeum Warmii i Mazur. Od tego też czasu placówka sprawuje nad nim opiekę konserwatorską i zajmuje się jego promocją. Dotychczas był on pokazywany na dużych wystawach w Muzeum w Olsztynie, w Galerii „Zamek” w Reszlu, Muzeum im. Herdera w Morągu, Muzeum w Bytowie, Galerii w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Zakup obrazów Dwurnika stwarza Muzeum Warmii i Mazur niezwykłą okazję wzbogacenia swojego zbioru polskiego malarstwa współczesnego o tę istotną kolekcję. Będzie ona prezentowana w placówkach muzealnych regionu i Polski. Zainteresowanie tą kolekcją jest w kraju duże. Wystawy dorobku tego artysty stanowią bowiem niezwykłą lekcję historii i są bardzo dobrze odbierane przez wszystkie pokolenia miłośników sztuki. Opowiadają, często ironicznie, o życiu w Polsce w latach 70., zrywie „Solidarności”, stanie wojennym, absurdach i politycznych zawiłościach lat 90.

Bogdan Stefanów, Przylot, 2007, olej, płótno

. Bogdan Stefanów (1940-2007) był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Przyjechał do Olsztyna w 1967, by odpracować przyznane mu przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie stypendium i związał się z naszym miastem na zawsze. Początkowo etatowy pracownik Wojewódzkiego Domu Kultury, szybko dał się poznać jako świetny malarz i ceramik.
Muzeum od lat kolekcjonuje prace olsztyńskich artystów, zwłaszcza tych których dorobek twórczy wpisał się trwale w historię sztuki naszego miasta i regionu. Do nich należy Bogdan Stefanów, którego oryginalne malarstwo było jednym z ciekawszych zjawisk ostatnich dekad. Praca „Przylot” należy do ostatnich obrazów artysty i jest wspaniałym uzupełnieniem istniejącej w Muzeum kolekcji jego malarstwa.

Renata Zimnicka-Prabucka, Więzienie, 2005, akryl, płótno,100x140 cm

Do tradycji należy gromadzenie dzieł, które zdobyły Grand Prix na Olsztyńskim Biennale „O Medal Prezydenta”. W V edycji Biennale wyróżnienie to otrzymał obraz Renaty Zimnickiej-Prabuckiej „Więzienie”. Artystka (ur. 1972) jest absolwentką Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie. Dyplom zdobyła w pracowni malarskiej prof. Janusza Kaczmarkiego, od 2001 roku prowadzi zajęcia z malarstwa w Katedrze Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Nagradzając obraz jury podkreśliło (...)” wysokie walory artystyczne, śmiałą kompozycję, w której artystka brawurowo rozegrała kontrasty mrocznych płaszczyzn poprzerywanych kilkoma mocnymi akcentami intensywnego koloru (...)”. Zakup tej pracy uzupełni kolekcję malarstwa olsztyńskich artystów i wzbogaci swoistą dokumentację Biennale w zbiorach Muzeum

Kalendarium

« środa, 7 grudnia 2022 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 7 Grudnia
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Strona projektu:
  • Centrum Spotkań Europejskich