Ludowe herbarium Warmii i Mazur

2025-06-24 10:56:26 (ost. akt: 2025-07-01 08:10:51)

Muzeum Warmii i Mazur z wielką radością ogłasza rozpoczęcie unikalnego projektu poświęconego fascynującej roli roślin w kulturze ludowej naszego regionu. Pod wspólnym tytułem „Ludowe herbarium Warmii i Mazur” zapraszamy wszystkich miłośników tradycji, natury i historii do udziału w różnorodnych wydarzeniach, które pozwolą bliżej poznać dziedzictwo Warmii i Mazur.

Ludowe herbarium Warmii i Mazur
Znaczenie roślin w kulturze ludowej Warmii i Mazur
W tradycyjnej kulturze ludowej Warmii i Mazur rośliny zajmowały wyjątkowe miejsce. Od wieków były nie tylko źródłem pożywienia i naturalnych leków, ale także symbolem wierzeń, magicznych praktyk i obrzędów. Zioła takie jak mięta, szałwia, dziurawiec czy mniszek lekarski były wykorzystywane przez lokalne społeczności do leczenia różnych dolegliwości, ale także jako składniki rytuałów mających na celu ochronę przed złem czy przyciągnięcie szczęścia. Tradycyjna wiedza o właściwościach i zastosowaniach roślin była przekazywana z pokolenia na pokolenie, tworząc bogaty folklor oraz kulturę materialną i duchową regionu.

Wystawa czasowa „Z ludowego zielnika. Rośliny w kuchni, medycynie i wierzeniach Warmii i Mazur”
Centralnym elementem projektu jest wystawa czasowa, która zabierze zwiedzających w podróż przez ludowy zielnik Warmii i Mazur. Prezentowane będą na niej tradycyjne rośliny wykorzystywane w medycynie naturalnej, kuchni regionalnej oraz obrzędowości. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak dawniej przygotowywano ziołowe mikstury, poznać przepisy na lokalne potrawy oraz odkryć symboliczne znaczenia roślin w wierzeniach ludowych.

Warsztaty edukacyjne
Dla wszystkich grup wiekowych przygotowaliśmy szereg warsztatów edukacyjnych, które pozwolą praktycznie doświadczyć bogactwa ziół Warmii i Mazur. Warsztaty „Muzeum pachnące ziołami” skierowane są do osób indywidualnych grup zorganizowanych, a także seniorów. Uczestnicy nauczą się rozpoznawać lokalne zioła, poznają tradycyjne metody ich zbioru i przetwarzania oraz będą mieli okazję przygotować własne naturalne produkty – np. tabliczki florenckie, świece czy przyprawy. Dla seniorów przygotowaliśmy specjalne zajęcia, które będą okazją do wspomnień i wymiany doświadczeń na temat zielarskich tradycji ich rodzin i społeczności.

Konferencja naukowa
Projekt zostanie wzbogacony o konferencję naukową, podczas której eksperci z dziedziny etnobotaniki, historii kultury i folkloru podzielą się najnowszymi badaniami dotyczącymi roli roślin w życiu mieszkańców Warmii i Mazur. Konferencja będzie także miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji nad współczesnym znaczeniem tradycyjnej wiedzy zielarskiej.

Zapraszamy do udziału!

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Warmii i Mazur oraz turystów do odwiedzania Muzeum, udziału w wystawie, warsztatach i konferencji. To wyjątkowa okazja, by lepiej poznać tradycyjną kulturę naszego regionu i przekonać się, jak ważne i uniwersalne są zioła oraz rośliny w codziennym życiu – zarówno dawniej, jak i dziś.

Śledźcie naszą stronę oraz profile w mediach społecznościowych, aby nie przegapić terminów wydarzeń i najświeższych informacji.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego



Kalendarium

« środa, 16 lipca 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 16 Lipca
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich