Kapliczki warmińskie

2025-01-16 09:38:47 (ost. akt: 2025-01-16 09:43:54)

Warmia i jej kapliczki stanowią fenomen w krajobrazie kulturowym Polski.

Kapliczki warmińskie

Autor: Wojciech Sękowski

Kapliczka to „niewielka budowla kultowa wznoszona przy drogach lub rozdrożach w celach wotywnych, dziękczynnych, obrzędowych. Najczęściej ma formę wolno stojącego domku murowanego lub drewnianego, wieżyczki z wnękami, figury na słupie lub kolumnie, ozdobnej skrzynki zawieszonej na drzewie […]. Jej pierwowzoru możemy doszukiwać się w niewielkich obiektach kultowych antyku, zaś tradycja chrześcijańska wiąże słowo „kaplica” z relikwią płaszcza świętego Marcina z Tours, przechowywaną w budynku zwanym „capellą”, będącym zdrobnieniem od „cappy”, czyli łacińskiej nazwy płaszcza”.

Warmia i jej kapliczki stanowią fenomen w krajobrazie kulturowym Polski. Możemy je spotkać niemal wszędzie: przy: drogach, rozstajach, domach, w lesie, w polu. To przy nich zatrzymywano się w czasie „łosier” (pielgrzymek), organizowano nabożeństwa majowe, czerwcowe, a w październiku odmawiano różaniec. Wiele z nich wznoszono z intencją prośby lub jako wotum dziękczynne. Te, leżące poza obrębem wsi parafialnych wyposażone były w niewielki dzwonek, tzw. sygnaturkę, wzywającą na modlitwę, wyznaczającą pory dnia, bijącą na alarm w wypadku pożarów oraz informującą o śmierci mieszkańców wsi. Ważnym elementem tej, charakterystycznej dla naszego regionu małej architektury była obecność zieleni, najczęściej w postaci drzew liściastych, sadzonych symetrycznie w liczbie dwóch lub czterech sztuk.

W zbiorach Muzeum Warmii i Mazur znajduje się wiele zdjęć dokumentujących wygląd warmińskich kapliczek. Zabytek uchwycony w zimowej aurze na fotografii Wojciecha Sękowskiego odnajdziemy w okolicach Rzecka. Murowanej kapliczce towarzyszy kasztanowiec.


MW

Bibliografia:
Kubalska-Sulkiewicz Krystyna (red.), Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Warszawa 1996.
Kurpjaniuk Stanisław, Liżewska Iwona, Warmińskie kapliczki, Olsztyn 2012.

Kalendarium

« sobota, 22 lutego 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 22 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich