O projekcie

2021-09-03 09:07:11 (ost. akt: 2022-02-11 12:05:57)

O projekcie
Wśród rozmaitych rodzajów działalności naszego Muzeum, duże znaczenie mają badania naukowe naszych pracowników. Jednym z nich jest projekt pt. „Straty wojenne archeologicznej kolekcji dawnego Grenzlandmuseum Neidenburg w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie”. Pod tą długą i skomplikowaną nazwą ukrywają się poszukiwania natury niemal detektywistycznej. Dzięki środkom pozyskanym z funduszy Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu mamy nadzieję zrekonstruować losy zabytków archeologicznych z dawnego muzeum w Nidzicy.

Tak zwane Grenzlandmuseum powstało na miejscu dawnej synagogi, zniszczonej podczas „nocy kryształowej” w 1938 r. Program tej instytucji wpisywał się w propagandowe dowodzenie pragermańskości regionu. Stąd też na ekspozycji pierwsze skrzypce grały zabytki z cmentarzysk kultury przeworskiej i wielbarskiej, z pierwszych wieków naszej ery.
W 1945 roku szczątki kolekcji w ośmiu skrzyniach trafiły do nowo utworzonego Muzeum Mazurskiego w Olsztynie. Złożyły się na nie kafle piecowe oraz kilkanaście zabytków archeologicznych. Jednym z pozornie mniej ciekawych były fragmenty drewnianej konstrukcji ze słynnego kurhanu w Pielgrzymowie.

Rekonstrukcja jego komory grobowej stanowiła centralny punkt przedwojennej ekspozycji archeologicznej. Niestety z całego jej wyposażenia i konstrukcji do dziś przetrwały tylko pojedyncze fragmenty drewna. Nie było nawet pewności, czy są to oryginalne belki, wydobyte podczas badań, czy też ich imitacje, wykonane na potrzeby ekspozycji w 1942 roku.

W ramach realizacji projektu udało się wykonać datowanie metodą 14C próbki drewna w Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym. Wynik pomiaru wskazał, że najpewniej pochodzi ona z końca VI bądź początku VII wieku. Z całą pewnością nie mamy więc do czynienia z drewnem współczesnym i do „odtworzenia” komory grobowej w Greznlandmusuem Neidenburg użyto najpewniej oryginalnego, wydobytego z kurhanu drewna.



Fotografia Grenzlandmuseum Neidenburg za: La Baume W., Das Grenzlandmuseum in Neidenburg, „Alt-Preussen. Vierteljahrschrift für Vor- und Frühgeschichte“, R. 8 (4/1943), s. 63–64 i współczesny widok budynku za Google Street View.


Potwierdzenie przyjęcia zabytków zabezpieczonych z dawnego Grenzlandmuseum Neidenburg.


Fragmenty drewnianej konstrukcji komory grobowej z kurhanu nr 1 w Pielgrzymowie, zbiory Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.


Kurhan w Pielgrzymowie i rekonstrukcja komory>> Rysunek profilu kurhanu nr 1 z Pielgrzymowa oraz fotografie konstrukcji komory wykonane podczas badań.


Fotografia wnętrza Grenzlandmuseum Neidenburg z rekonstrukcją komory grobowej za: Der Kreis Neidenburg: ein ostpreussisches Heimatbuch, Landshut 1968 oraz La Baume W., Das Grenzlandmuseum in Neidenburg, „Alt-Preussen. Vierteljahrschrift für Vor- und Frühgeschichte“, R. 8 (4/1943), s. 63–64.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, w ramach programu "Badania polskich strat wojennych".

Kalendarium

« sobota, 22 lutego 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 22 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich