Szkicowniki Hieronima Skurpskiego

2022-01-11 08:12:02 (ost. akt: 2022-01-11 08:14:12)

#PokazNabytkówMWiM

Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie chciałaby serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, w tym pracownikom naszego Muzeum, za przekazane w ubiegłym roku dary. Jak co roku mogliśmy liczyć na Państwa hojność. Dzięki temu nasz księgozbiór wzbogacił się o kolejne cenne i wyjątkowe wydawnictwa. Niestety, na pokazie nie jesteśmy w stanie zaprezentować wszystkich. Jednakże składamy serdeczne podziękowania za przekazane nam egzemplarze i liczymy na dalszą współpracę.

Oprócz czasopism i wydawnictw zwartych, w ubiegłym roku, zasób Biblioteki powiększył się o unikatowy zespół szkicowników Hieronima Skurpskiego. Dzięki uprzejmości Państwa Anny i Marka Skurpskich, do Biblioteki trafiło 170 zeszytów z jego rysunkami. Hieronim Skurpski to działacz zasłużony dla kultury polskiej, działacz społeczny, organizator życia artystycznego i kulturalnego Warmii i Mazur. Z pewnością kojarzą Państwo tę postać z naszym Muzeum. Był to bowiem twórca i pierwszy dyrektor Muzeum Warmii i Mazur (wówczas Muzeum Mazurskiego, bo tak do 1975 r. brzmiała nazwa naszej Instytucji). Poza tym zaangażowany był w tworzenie wielu instytucji kulturalnych. Był prezesem Oddziału ZPAP w Olsztynie oraz Stowarzyszenia Społeczno–Kulturalnego „Pojezierze”. Był członkiem–założycielem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, a od 1964 r. dyrektorem Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie.

Hieronim Skurpski to jednak przede wszystkim artysta, malarz, grafik, rysownik i ilustrator. Wyrazem tego są prezentowane na pokazie szkicowniki. Artysta prowadził ten swoisty rodzaj pamiętnika od 1937 r. Ostatnie zeszyty datowane są na rok 2006. Jak zapisał w swoich dziennikach: „Każda ujrzana chwila musi być uchwycona natychmiast, w przeciwnym razie nie istnieje”. Czas wojny artysta uchwycił w zbiorze szkiców, które przekornie nazwał „Humanizmem wojny”. Przeglądając resztę brulionów, zobaczymy liczne portrety żony artysty, rysunki dzieci oraz sceny z życia rodzinnego. Pobyty w plenerze, wakacje i podróże zaowocowały pięknymi zbiorami pejzaży, studiów drzew czy kwiatów. Skurpski szkicował również portrety osób, które spotykał na swojej drodze i tak, jak on wpisały się na trwałe w dzieje Warmii i Mazur. Na kartkach zeszytów powstawały rysunki wykonane piórkiem i czarnym tuszem. Znaleźć tam również można dużo szkiców ołówkowych czy malowanych akwarelami.

Szkicowniki wydane zostały drukiem w trzech tomach przez Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie. Pierwszy z nich opublikowany został w 2007 r. Następne w 2008 i 2009 r. Znalazły się tam wybrane szkice artysty. Całość uzupełniona została jego biogramem i wypisami z jego Dzienników.

Kalendarium

« sobota, 22 lutego 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 22 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich