Zamek malowany

2012-04-17 00:00:00

Zamek malowany

Słowo wstępne

Zamek w Lidzbarku Warmińskim, dawna siedziba biskupów warmińskich, to jedna z najcenniejszych budowli obronnych w Polsce. Dziś, w głównej, najstarszej części zamku, mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Prezentowane są tu wystawy historyczne, sztuki i rzemiosła artystycznego. Jednak najwspanialszym eksponatem, podziwianym przez wszystkich turystów, jest sam zamek z jego wspaniałą historią i architekturą, z wielkim refektarzem, salą obrad, kaplicą..., w końcu z przepięknymi krużgankami otaczającymi niewielki dziedziniec.
Upływający czas sprawił, że z roku na rok stan techniczny krużganków pogarszał się. Dlatego Muzeum Warmii i Mazur opracowało, a następnie w latach 2010-2011 zrealizowało projekt „Ratunkowe prace konserwatorskie krużganków zamku lidzbarskiego”. W ramach projektu przeprowadzone zostały interdyscyplinarne badania naukowe oraz kompleksowe prace konserwatorskie.
Niniejsza publikacja, przybliża Czytelnikowi wybrane zagadnienia z tego programu. Koncentruje się na problematyce zdobiących krużganek średniowiecznych malowideł, których odkrycie stanowi prawdziwą sensację. Szczegółowe sprawozdania z całości badań i prac konserwatorskich zostaną zamieszczone w Roczniku Olsztyńskim.
Konserwacja krużganków lidzbarskiego zamku to jedno z najważniejszych, ale też najtrudniejszych zadań realizowanych w ostatnim czasie przez Muzeum Warmii i Mazur. Realizację programu prac udało się zrealizować dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim mecenasom, konsultantom, konserwatorom zabytków oraz wykonawcom prac konserwatorskich i remontowych. Chciałbym także serdecznie podziękować moim współpracownikom z Muzeum Warmii i Mazur, którzy bezpośrednio, na co dzień uczestniczyli w realizacji programu konserwacji krużganków lidzbarskiego zamku.
Janusz Cygański
dyrektor Muzeum Warmii i Mazur

 

Kalendarium

« sobota, 22 lutego 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 22 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich