Wieczory zamkowe - cykl "Warsztaty bałtyjskie"

2011-01-31 00:00:00 (ost. akt: 2015-04-02 12:26:46)

Rok 2009

Mirosław Hoffmann
Carl Engel i jego misja w krajach bałtyckich w ramachKomisariatu Rzeszy Wschód 1941 – 1942
12 lutego 2009

Seweryn Szczepański
Okolice Susza w pradziejach
12 marca 2009

Alicja Dobrosielska
Gotfried Zamehl(1629 – 1684) – elbląski patrycjusz, poeta, historyk...
23 kwietnia 2009

Autorka przybliżyła słuchaczom w oparciu o materiały archiwalne niezwykle ciekawą postać, żyjącego w XVII wieku mieszkańca Elbląga - Gotfryda Zamehla, rajcy, poety, badacza dziejów rodzimego miasta, losów swojej Familii i historii pogańskich Prusów. Integralną częścią wykładu była prezentacja multimedialna tekstów źródłowych, wśród których pojawi się m. in. drzewo genealogiczne Familii Zameliorum autorstwa Gotfryda Zamehla.

Robert Klimek
Próba lokalizacji zaginionych zamków pruskich
14 maja 2009

Warsztaty poświęcone dwóm zamkom – Ryngebrast i Grebin wybudowanym prawdopodobnie przez Zakon Krzyżacki w 1360r. Autor przedstawił różne propozycje historyków co do ich położenia a także dokona próby identyfikacji tych miejsc w oparciu o materiał źródłowy i terenową weryfikację stanowisk archeologicznych.

Ryszard Sajkowski
Południowa strefa nadbałtycka w świetle antycznych źródeł pisanych
22 października 2009

Dr Ryszard Sajkowski (ur. w 1964 r. w Iławie) jest historykiem, absolwentem UMK w Toruniu, adiunktem w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UW-M w Olsztynie, oraz członkiem-założycielem Towarzystwa "Pruthenia". Na jego dorobek naukowy składa się szereg publikacji z zakresu historii wczesnego cesarstwa rzymskiego (kult cesarski, senat jako trybunał sądowy, Tacyt). w tym kapitalna, bardzo wysoko oceniona przez specjalistów książka "Divus Augustus Pater. Kult boskiego Augusta za rządów dynastii julijsko-klaudyjskiej" (Olsztyn 2001).
W wykładzie dr Sajkowski omówi antyczne źródła pisane, których autorzy odnoszą się do barbaricum, a przede wszystkim wspominają o ziemiach u południowych i południowo-wschodnich wybrzeży Morza Bałtyckiego. Opowie zatem dr Sajkowski o historii tych obszarów w pierwszych stuleciach po Chrystusie widzianej oczyma dziejopisarzy starożytnych.

Adam Waluś
Obrzędy pogrzebowe i wierzenia religijne zachodnich Bałtów w świetle badań wykopaliskowych cmentarzysk w Piórkowie i Stolnie, woj. warmińsko-mazurskie

19 listopada 2009

Dr Adam Waluś (ur. 1949 r.) jest archeologiem, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, adiunktem w Instytucie Archeologii tej uczelni. Jest autorem ok. stu publikacji dotyczących głównie pradziejów ziem zachodniobałtyjskich. Jest znakomitym archeologiem terenowym, badaczem kilkudziesięciu stanowisk archeologicznych. Ma niesamowitą intuicję terenową, mówi się, że dr Waluś idąc przez pole podeszwami butów wyczuwa, czy w danym miejscu warto kopać. Stąd najpewniej kapitalne wyniki jego wykopalisk, np. w Piórkowie, Rembielinie (nagromadzenie zabytków celtyckich), Stolnie, Wyszemborku (miejsca kultu z V-III w. przed Chr.) oraz Ząbiu (neolityczny książe).
W wystąpieniu swoim dr Waluś omówi w oparciu o bogaty materiał ilustracyjny rewelacyjne rezultaty wykopalisk dwóch nekropoli kurhanowych położonych przy lewym brzegu dolnej Pasłęki oraz odniesie się do kultury duchowej zachodnich Bałtów

Marek Franciszek Jagodziński
Truso – nowe spojrzenie na historię wczesnośredniowiecznej Europy.
17 grudnia 2009

Dr Marek F. Jagodziński (ur. 1953 r.) archeolog i mediewista jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany z Elblągiem, początkowo jako konserwator zabytków archeologicznych, a potem jako starszy kustosz w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Jest autorem świetnych ekspozycji archeologicznych oraz ok. stu publikacji, w tym kilku książek dotyczących głównie wczesnego średniowiecza ziem pruskich. Jest znakomitym archeologiem terenowym, badaczem kilkudziesięciu stanowisk archeologicznych. Do historii archeologii przejdzie głównie jako polski Schliemann - odkrywca i wieloletni badacz rozległej osady w Janowie Pomorskim, koło Elbląga, która powszechnie identyfikowana jest ze znanym w źródłach pisanych ośrodkiem rzemieślniczo-handlowym Truso.
W wykładzie dr Jagodziński przedstawi wyniki najnowszych badań Truso, które wskazują na nowe możliwości interpretacji ośrodków rzemieślniczo-handlowych w Basenie Morza Bałtyckiego jako miejsc centralnych, ściśle powiązanych z zapleczami, które pod względem wielkościowym odpowiadają obszarom ziemskim książąt plemiennych, małych królów oraz okręgów grodowych. Zwróci również uwagę na etapy rozwoju Truso wynikające, zarówno z oddziaływań zachodnioeuropejskich, a także wpływów z islamskiej Azji Średniej.

Kalendarium

« sobota, 22 lutego 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 22 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich