Wieczory zamkowe - cykl "Warsztaty bałtyjskie"

2011-01-31 00:00:00 (ost. akt: 2015-04-02 11:42:44)

Rok 2007

 

Seweryn Szczepański
Ludowe postrzeganie pruskiej przeszłości na przykładzie podań z obszaru Pojezierza Iławskiego
18 stycznia 2006 r.
 
Autor odniósł się do sposobu i form postrzegania przez ludność, głównie wiejską, obiektów oraz miejsc zagadkowych i tajemniczych, nazywanych „grobami olbrzymów”, „zamkowymi górami”, „szwedzkimi szańcami”. Większość z nich ma pradziejową lub wczesnohistoryczną metrykę, ale są na tyle charakterystyczne, że stały się przedmiotem legend i podań ludowych.
 
Arkadiusz Koperkiewicz 
Jemiołowo, Olsztynek, Olsztyn – najnowsze odkrycia archeologiczne AD 2006
15 lutego 2007 r.
 
Autor zapoznał słuchaczy z bardzo interesującymi wynikami ubiegłorocznych wykopalisk prowadzonych w rejonie Olsztyna. Badania ujawniły m.in. relikty nieznanej dotąd kamiennej budowli obronnej z XIV-XV w. w Jemiołowie, przyniosły odkrycie studni i południowego muru zamku krzyżackiego w Olsztynku, a także doprowadziły do odkrycia rozległej osady pruskiej w olsztyńskim Lesie Miejskim.
Kazimierz Grążawski 
O tak zwanej częściowej okupacji ziemi chełmińskiej przez Prusów – głos w dyskusji 
22 marca 2007
 
W wykładzie autor zastanowił się, jak w świetle badań archeologicznych wygląda problem ewentualnej przejściowej okupacji ziemi chełmińskiej. Czy istnieją jej ślady? Czy archeologia może wypowiadać się w tej kwestii?
 
Mariusz Wyczółkowski
Krzyżackie systemy obronne na terenie Barcji
19 kwietnia 2007
 
Wystąpienie poświęcone prezentacji rekonstruowanego krzyżackiego systemu obronnego zlokalizowanego w północnej części plemiennej ziemi Bartów, w dawnej Puszczy Marszałkowskiej. Jest to unikatowy system wałów, które tworzyły rubież obronną wewnątrz państwa zakonu krzyżackiego.
 
Marek Radoch
Wsparcie militarne księcia Witolda przez Krzyżaków w wyprawach na Tatarów 1398-1399 w świetle źródeł zakonnych
17 maja 2007
 
Podczas wykładu został przedstawiony mało znany fakt historyczny. Autor dotarł do źródeł krzyżackich, z których nie korzystali dotąd inni badacze. Na ich podstawie dr M. Radoch opowiedział o krzyżackich uczestnikach wypraw na Tatarów w ostatnich latach XIV w., omówi  rezultaty tych działań militarnych, ich przebieg oraz straty poniesione przez Zakon.
 
Cezary Tryk
Sokolnictwo w Zakonie Krzyżackim – wybrane zagadnienia
18 października 2007
 
Autor omówił wybrane zagadnienia zawiązane z sokolnictwem u Krzyżaków. Przybliżył metody polowań z użyciem tych ptaków, a także zwróci uwagę na zwyczaje i rytuały związane z sokolnictwem.
 
Grzegorz Białuński
Ród Skomandów w XIII–XIV wieku
15 listopada 2007
 
Tematem wykładu był jeden z najbardziej znanych rodów pruskich, których najsłynniejszym przedstawicielem był wódz Jaćwingów Skomand. Autor skoncentrował się na dziejach rodu w XIII i XIV, a więc najbardziej burzliwych czasach, które zdecydowały o dalszych losach Prusów.
 
Paweł Łuszyński
Wojskowość Prusów w XI–XIII wieku
6 grudnia 2007
 
Młody uczeń prof. Białuńskiego, tegoroczny absolwent Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie omówił bardzo interesującą i wciąż budzącą wiele kontrowersji problematykę związaną z wojskowością Prusów. Odniósł się, m.in. do ich uzbrojenia i metod walki, a także innych aspektów tej wielce złożonej tematyki.

Kalendarium

« sobota, 22 lutego 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 22 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich