Wieczory zamkowe - cykl "Warsztaty bałtyjskie"

2011-01-31 00:00:00 (ost. akt: 2015-04-02 11:23:03)

Rok 2005.

Ryszard Sajkowski

Wierzenia Estów w oczach Tacyta 

21 kwietnia 2005 r.

 
Dr Ryszard Sajkowski (ur. w 1964 r. w Iławie) jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, adiunktem w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dyrektorem Muzeum w Ostródzie oraz członkiem-założycielem Stowarzyszenia Miłośników Historii i Kultury Prusów "Pruthenia". Na jego dorobek naukowy składa się wiele publikacji z zakresu historii wczesnego cesarstwa rzymskiego (kult cesarski, senat jako trybunał sądowy, Tacyt), w tym kapitalna, bardzo wysoko oceniona przez specjalistów książka "Divus Augustus Pater. Kult boskiego Augusta za rządów dynastii julijsko-klaudyjskiej" (Olsztyn 2001). Dr Ryszard Sajkowski jest również przewodniczącym kolegium redakcyjnego "Ostródzkiego Museionu", redaktorem serii „Studia i Materiały Muzeum w Ostródzie" oraz pracy zbiorowej "Szkice z dziejów Ostródy i okolic"(Ostróda 2003), a także przewodniczącym komitetu organizacyjnego czterech edycji ponadregionalnego konkursu "Prusowie - północni sąsiedzi Słowian", organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Historii i Kultury Prusów "Pruthenia".
 
Grzegorz Białuński
 
Ród Prusa Kleca 
 
17 listopada 2005 r.

 
Dr hab. Grzegorz Białuński (ur. w 1967 r. w Giżycku) – historyk, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest profesorem w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz pracownikiem naukowym Ośrodka Badań Naukowych w Olsztynie. Autor prawie dwustu publikacji, w tym kilku książek. Współtwórca i redaktor periodyku historycznego „Masovia. Pismo poświęcone dziejom Mazur”. Jest członkiem zarządu kilku towarzystw naukowych, a także Stowarzyszenia Miłośników Historii i Kultury Prusów „Pruthenia” . Przedmiotem rozważań prof. Białuńskiego były dzieje rodu Kleców, wywodzącego się z dawnych Prusów  – protoplastą rodu był Klec, poddany biskupa pomezańskiego, potomek pruskich naczelników ziemi Rezja. Pod koniec XIV wieku rodzina ta awansowała do warstwy rycerstwa, a w następnym jej przedstawiciel był nawet posłem na sejm Prus Książęcych. Najwybitniejszymi przedstawicielami rodu byli rycerz Krzysztof z Klecewa, aktywny uczestnik w wojnie trzynastoletniej, oraz kustosz warmiński Andrzej Klec. Jeden z przedstawicieli głównej linii rodu – Stefan Klec – był kolonizatorem okolic Ostródy w XIV wieku. Losy rodu Prusa Kleca ukazują, że ludność pruska nie stanowiła biernej i bezimiennej masy, ale aktywnie i co ważne – uchwytnie w źródłach wzięła udział w budowie nowego społeczeństwa w państwie zakonu krzyżackiego.   
 
Robert Klimek 
 
Wały podłużne w powiecie olsztyńskim
 
20 października 2005 r.

 
Robert Klimek (ur. w 1969 r. w Lidzbarku Welskim) jest magistrem nauk społecznych, absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie, miłośnikiem pradziejów ziem pruskich, członkiem Stowarzyszenia Miłośników Historii i Kultury Prusów „Pruthenia” oraz społecznym opiekunem zabytków archeologicznych na województwo warmińsko-mazurskie. W wykładzie swoim R. Klimek odniósł się do problemu tzw. wałów podłużnych – liniowych umocnień obronnych o kamienno-drewniano-ziemnej konstrukcji, których największa koncentracja na obszarze Polski znajduje się właśnie w rejonie Olsztyna. Szczególną uwagę zwrócił na okolicę Nerwika w gminie Purda, gdzie występuje szczególnie wyraźne skupienie wałów podłużnych, których metryka na obszarze południowej Warmii sięga średniowiecza, najpewniej XIV wieku. Niektóre z wałów występujących w rejonie tej wsi znane były już w okresie międzywojennym, inne odkryte i udokumentowane zostały ostatnio przez Roberta Klimka. Układ niektórych z tych umocnień liniowych wskazuje na istnienie w średniowieczu szlaku drożnego na tym terenie.

Kalendarium

« sobota, 22 lutego 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 22 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich