Pracownia edukacyjna mieszcząca się w Magazynie Solnym przygotowała makietę chorągwi rycerskiej w skali 1:72.
Jak pokazać kształt i wygląd chorągwi rycerskiej? W takim oddziale było od kilkudziesięciu do 250 jeźdźców. Na zajęcia poświęcone rycerzom przygotowaliśmy makietę chorągwi rycerskiej z figurek firmy Italeri podarowanych nam przez Romualda Odoja. Rycerze mają wysokość około 3,5 cm (na koniu).
Pod jedną chorągwią walczyli na ogół rycerze z tej samej ziemi.Chorągiew służyła do wydawania rozkazów, była punktem orientacyjnym rycerzy z danej ziemi. Przed chorągwią, w szpicy o szerokości 12-18 koni stawali przedchorągiewni, najzacniejsi, najdzielniejsi rycerze. Zwinięcie chorągwi było na ogół sygnałem do odwrotu stąd kiedy chorągiew padła rycerze najczęściej rzucali się do ucieczki. Utrata chorągwi była dyshonorem dla wszystkich rycerzy z danej ziemi.
Nasza chorągiew jest nieco mniejsza, ale pokazuje cechy charakterystyczne takiej jednostki: szpic, chorążego i dowódcę, przedchorągiewnych uzbrojonych w kopie.
W tej formacji znalazło się także kilku zupełnie fantastycznych zawodników (jak wiadomo rycerze mieli fantazję), których prezentujemy w galerii.