Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od połowy XIV do końca XVIII wieku, Katalog wystawy

2010-07-12 00:00:00 (ost. akt: 2015-11-05 12:25:54)

Cena: 120,00 PLN

Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od połowy XIV do końca XVIII wieku,  Katalog wystawy
Małgorzata Okulicz

Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od połowy XIV do końca XVIII wieku,
Katalog wystawy,

Publikacja liczy 461 stron. Rozpoczynają ją trzy teksty: wprowadzający, autorstwa Małgorzaty Okulicz charakteryzujący m.in. warunki działalności cechów złotniczych na Warmii, tekst ks. Andrzeja Kopiczki prezentujący dzieje diecezji warmińskiej z uwzględnieniem jej specyfiki i charakterystycznego tylko dla niej, prawie wyłącznego, mecenatu duchowieństwa. Trzeci tekst ks. Władysława Nowaka odnosi się do postanowień warmińskich synodów diecezjalnych dotyczących naczyń liturgicznych. Katalog zawiera 161 w pełni naukowo opracowanych not. W kilku przypadkach zacytowane zostały w nich materiały źródłowe i tłumaczenia ich na język polski. Każdy obiekt posiada dokumentację fotograficzną uwzględniającą znaki złotniczy, inskrypcje, herby, interesujące i ważne detale. Opisane sakralia dokumentuje 447 barwnych zdjęć, w tym ponad 90 zdjęć znaków złotniczych.
Katalog "Złotnictwo sakralne dominium warmińskiego od połowy XIV do końca XVIII wieku" to najważniejsza i największa publikacja w 60-letniej historii Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Dokumentując wystawę, prezentuje pełne spektrum wytwórczości złotniczej w księstwie biskupim na Warmii, do czasu I rozbioru Rzeczypospolitej i końca panowania ostatniego księcia na Warmii - biskupa Ignacego Krasickiego. Jest to pierwsza praca dotycząca tego specyficznego, wyjątkowego na terenie Rzeczypospolitej regionu, prezentująca nieznane publiczności, ale i naukowcom dzieła sztuki złotniczej wykonywane dla kościołów dominium warmińskiego. Publikacja ta poprzez pełne naukowe opracowanie not katalogowych, uwzględniające archiwa i teksty źródłowe adresowana jest nie tylko dla badaczy tej dziedziny rzemiosła artystycznego, ale dzięki bardzo dużej ilości zdjęć, nie tylko całych obiektów, ale i ich najciekawszych detali, w tym znaków złotniczych, herbów, znakomitych inskrypcji, może służyć jako interesujący album szerokim kręgom odbiorców.

Tekst wprowadzenia do katalogu (PDF, 0,2 MB)

©Muzeum Warmii i Mazur, Olsztyn 2006; s. 461, il. barwne 447
ISBN 83-60016-07-0

Regulamin sprzedaży wysyłkowej

Kalendarium

« sobota, 22 lutego 2025 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 22 Lutego
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Partnerzy Muzeum Warmii i Mazur
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu:
  • Standardy ochrony małoletnich