Muzeum w Gazecie

2012-08-11 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

Kopernik już pod koniec XIX w. patronował w Olsztynie ulicy, placowi i miejscu spotkań Stowarzyszenia Czeladzi Katolickiej – budynkowi wzniesionemu w latach 1888-1889 z inicjatywy księdza Feliksa Schreibera. Do czasów współczesnych swą nazwę zachowała jedynie ulica. Jej fragment przedstawia prezentowana dziś pocztówka, wydana przez dużą wrocławską firmę artystyczno-wydawniczą Hermanna Lukowskiego, prawdopodobnie w 1915 r. Jest to widok od strony Kleebergerstrasse (alei Marszałka Józefa Piłsudskiego). Można tu zobaczyć kamienice znajdujące się naprzeciwko kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Secesyjne wille z ozdobnymi balkonami i wieżyczkami zbudowano w latach 1905-1910. Pierwsza z nich, widoczna tu tylko w części, to własność kupca Arthura Dohme. Następna – „Dom pod Kotwicami” z 1909 r. oznaczona numerem 5, z mieszkaniami wynajmowanymi zamożnym lokatorom – należała do Alberta Scholza, znanego olsztyńskiego przedsiębiorcy budowlanego. Rodzina Scholza posiadała jeszcze dwa budynki przy ul. Kopernika, prawdopodobnie sąsiedni pod numerem 6 oraz stojący już za skrzyżowaniem z Schillerstrasse (ul. Mickiewicza), pod numerem 9. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na ciągłą numerację posesji występującą na ulicy Kopernika. Nie jest to jedyny przypadek w Olsztynie. Tę pozostałość oznaczeń niemieckich zachowano m.in. na ulicach Ratuszowej czy Marii Skłodowskiej-Curie.
Firma Alberta Scholza prowadziła prace m.in. przy budowie kościołów p.w. św. Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz szybów sieci kanalizacyjnej Olsztyna i rozbudowie Szpitala Mariackiego. Albert Scholz opracował także projekt budowy zakładu energetycznego przy Königstrasse (al. Wojska Polskiego) zrealizowany w latach 1906-1907.
Pocztówka jest także interesująca ze względu na ostemplowanie widoczne na jej rewersie. Jest to odcisk pieczęci punktu rekrutacyjnego 18 Rezerwowego Pułku Piechoty, stacjonującego w latach I wojny światowej w Olsztynie. Kartka została wysłana 21.06.1917 r. do Berlina.
Od wielu lat nasze miasto oraz Muzeum Warmii i Mazur starają się by Kopernik kojarzony był nie tylko z Toruniem czy Fromborkiem ale także z Olsztynem. W program ten wpisują się m.in. „Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem” organizowane przez muzeum. Uczestnicy tej imprezy mogą wysłać pozdrowienia, bezpośrednio z zamkowego dziedzińca, na pocztówce ozdobionej wizerunkiem wielkiego astronoma zapożyczonym z dziecięcego rysunku.

Tagi: mwg

Kalendarium

« piątek, 30 października 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 30 Października
  • Kwartalnik III/2020
  • Wirtualny spacer
  • Ankieta
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: