Muzeum w Gazecie

2011-12-22 00:00:00

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Muzeum w Gazecie

Ikona ze sceną Narodzenia Chrystusa
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia prezentujemy fragment ikony trójdzielnej ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur, na której przedstawiona jest scena Narodzenia Chrystusa, Przemienienia Chrystusa na Górze Tabor i święci.. Jest to ikona rosyjska, datowana na XVII/XVIII w. Narodzenie Chrystusa znajduje się w górnym, lewym klejmie.
Kanoniczne przedstawienie sceny Narodzenia uformowało się ostatecznie na początku XI w. W centrum przedstawione jest Dzieciątko, które leży w żłobie na tle ciemnej groty. Przy żłobie widnieją zwierzęta oddające mu hołd. Obok na purpurowym posłaniu rozścielonym bezpośrednio na ziemi spoczywa Matka Boża. Często pojawiają się też inne wątki: w górnej części aniołowie, pośrodku postaci trzech mędrców oddających hołd Zbawicielowi i pasterze, u dołu scena kąpieli Dzieciątka i zamyślony św. Józef, który w odosobnieniu, samotnie rozważa nad tajemnicą Wcielenia, nieraz jest kuszony przez szatana.
Ikona obrazuje świat w wymiarze kosmicznym. Cały wszechświat – niebo i ziemia, zwierzęta, ludzie, skały, aniołowie uczestniczą w narodzinach Zbawiciela.
Eksponat wykonany techniką tempery na desce można oglądać w holu Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie od dziś przez tydzień w godz. 10-16.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kalendarium

« sobota, 20 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 20 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: