Z HERBEM W TLE

2010-07-13 00:00:00

Portrety i kartusze herbowe ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wystawa czynna do 31 grudnia 2013 r.

Z HERBEM W TLE

Wystawa łączy dwie cenne kolekcje Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie: zespół XVII i XVIII-wiecznych kartuszy herbowych oraz portrety – w większości właśnie z herbem w tle - przedstawicieli najważniejszych rodów szlacheckich żyjących na terytorium obecnego regionu Warmii i Mazur. Portrety pochodzą z końca XVI do XIX wieku.

Obie kolekcje łączy element herbu, znaku rodziny i własności, a zarazem jej godła i pieczęci. Znaku, świadczącym o przynależności do stanu szlacheckiego.

Metalowe, złocone lub srebrzone kartusze herbowe, które na wystawie spełniają już tylko funkcję pięknych przedmiotów rzemiosła artystycznego, były niegdyś obok chorągwi, płyt nagrobnych czy nagrobków- elementem artystycznej oprawy grobu i epitafium zmarłego szlachcica. Tradycja herbowych kartuszy nagrobnych wywodzi się ze średniowiecznego ceremoniału pogrzebowego, kiedy to nad grobem rycerza zawieszano części jego uzbrojenia, wśród którego była też jego tarcza ze znakiem herbowym.
Na wystawie zaprezentowano kartusze herbowe i portrety przedstawicieli takich rodów jak:Arnim, Auerswald, Borck, Bredow, Doenhoff, Dohna, Egloffstein, Eulenburg, Groeben, Holstein-Beck, Kanitz, Katte, Kreytzen, Kuenheim, Lehndorff, Oelsnitz, Offenberg, Rautter, Schlieben, Schwerin, Stolberg-Wernigerode, Tettau, Wittingshoff.


Kalendarium

« wtorek, 7 maja 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

wtorek 7 Maja
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: