Malarstwo Anastazji Fietisowej. Bajkowa Warmia

2017-10-05 08:32:39 (ost. akt: 2017-10-24 13:41:20)

Wystawa jest efektem rocznego pobytu artystki w Lidzbarku Warmińskim. Powstało wówczas kilkadziesiąt prac. Głównie suche pastele, ale także olejne płótna przedstawiające Warmię, w charakterystycznej dla artystki konwencji realizmu magicznego.

Malarstwo Anastazji Fietisowej. Bajkowa Warmia
Bajkowa Warmia - wystawa malarstwa Anastazji Fietisowej

Anastazja Fietisowa na zaproszenie Stowarzyszenia "Dom Warmiński" w 2016 r. przyjechała na Warmię, do Lidzbarka Warmińskiego. Od tego czasu Artystka miała możliwość spotykać i poznawać mieszkańców Warmii, którzy stali się przewodnikami po ziemi warmińskiej i jej historii. Wszystkie te doświadczenia pozwoliły stworzyć niezwykły portret Warmii , w charakterystycznej dla malarstwa artystki manierze baśniowości. Powstały obrazy miast, miasteczek i wsi, najważniejszych budowli, miejsc i a także postaci kształtujących wizerunek i charakter Warmii.
Zwieńczeniem rezydencji artystycznej w Lidzbarku Warmińskim jest prezentowana wystawa.

Anastazja Fietisowa
Urodziła się w Brześciu na Białorusi w rodzinie Iwana Fietisowa (malarza portrecisty). Po szkole średniej uczyła się w wyższej szkole muzycznej w Mińsku na kierunku dyrygentura. W 1982 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, gdzie zdobyła zawód projektanta wnętrz. W 1993 r. studiowała sztuki wizualne w eksperymentalnej uczelni plastycznej w Moskwie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Rosenbluma. Przez osiem lat pracowała w Brześciu jako projektant wnętrz. Wielokrotnie odwiedzała Polskę, m.in. przebywała w Gietrzwałdzie, Lublinie, Warszawie, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Wrześni. Mieszka i tworzy w Polsce.
Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (malowanie emaliami na miedzi). Tematem jej prac są przede wszystkim pejzaże miejskie, w tym panoramy miast. Jest autorką licznych obrazów przedstawiających architekturę Brześcia, Lublina, Olsztyna, Płocka, Poznania, Wrześni. Maluje ponadto portrety indywidualne i zbiorowe oraz historyczne. Wykonała także kilka fresków. „W jej twórczości realizm i dbałość o szczegół przeplatają się z onirycznymi, baśniowymi motywami. Inspiruje ją historia, ale także codzienne, zwyczajne życie mieszkańców miast. Lubi łączyć ze sobą różne perspektywy czasowe i przestrzenne. Budynki na jej obrazach bywają ukazane z kilku punktów widzenia jednocześnie: z góry, z boku, od wewnątrz. Anastazja Fietisowa dokonuje także swoistej rekonstrukcji architektury – dawne, nie istniejące już budowle sąsiadują z tym, co współczesne. Dzięki tym zabiegom przestrzeń nabiera głębi, staje się warstwowa.” (M. Jędryszak, z katalogu wystawy, 2010). Twórczość związana z Warmią i Mazurami rozpoczęła się wraz z przyjazdem do Polski na pierwszy zagraniczny plener plastyczny, który zorganizowano w Nidzicy na zamku. Od tego czasu maluje pejzaże, architekturę, mieszkańców regionu Warmii i Mazur.
Swoją twórczość prezentowała na wystawach w Polsce (Lublin, Olsztyn, Poznań, Gietrzwałd, Września), Rosji, Niemczech, na Białorusi i we Francji. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w muzeach Grodna, Brześcia i Mińska.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie "Dom Warmiński" w Lidzbarku Warmińskim
oraz Muzeum w Lidzbarku Warmińskim, Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie


Galeria na Poddaszu, Zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim
Kalendarium

« sobota, 24 lutego 2018 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728    
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

sobota 24 Lutego
  • Przekaż 1% Leosiowi Jasko
  • Program I kwartał 2018
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Archeologiczna mapa Olsztyna i okolic
  • Strona projektu: