Muzeum w Gazecie - 22.09.2017

2017-09-22 12:00:00 (ost. akt: 2017-09-26 12:33:38)

Wspólny cykl Muzeum Warmii i Mazur oraz "Gazety Olsztyńskiej", w którym prezentujemy interesujące zabytki.

Portret młodej kobiety. Miniatura II połowa XIX wieku

Portret młodej kobiety. Miniatura II połowa XIX wieku

Portret młodej kobiety. Miniatura II połowa XIX wieku

Miniatura to niewielkich rozmiarów obraz, zazwyczaj portret, wykonany na pergaminie, kości słoniowej, metalu czy porcelanie. Pierwsi miniaturzyści używali farb akwarelowych i gwaszu. Miniatury portretowe rozpowszechniły się w XVI-wiecznej Europie i były popularne zwłaszcza w Anglii i Francji. Wykonywane początkowo głównie na dworach panujących oraz szlacheckich służyły do pertraktacji matrymonialnych i dla upamiętnienia bliskich, bądź wybitnych postaci. Nie miały funkcji reprezentacyjnej, jak równolegle rozwijające się malarstwo portretowe. Były raczej przedmiotem do prywatnego oglądu. Rozkwit malarstwa miniaturowego przypada na wiek XVIII i XIX. Wtedy to na posiadanie miniatur mogli pozwolić sobie również przedstawiciele niższych stanów. Wynalazek fotografii w latach czterdziestych XIX wieku spowodował zastępowanie malowanych miniatur portretowych tzw. dagerotypami. Rozpowszechnienie dagerotypii i innych technik fotograficznych spowodowało stopniowy zanik tej formy twórczości.

Prezentowana miniatura została wykonana w drugiej połowie XIX wieku. Ten niewielkich rozmiarów obrazek (5 x 3,9 cm) namalowano akwarelami i gwaszem na kości słoniowej. Znajduje się na nim sygnatura autora – „Puli”.
Jest to portret młodej kobiety w ujęciu en trois quatre, ubranej w jasnozieloną suknię z dekoltem obszytym szeroką koronką. Misternie ułożoną fryzurę zdobi diadem z pereł, a całości dopełniają duże kolczyki z turkusami i perłami.
Wizerunek został ujęty w dekoracyjną ramkę z ornamentem w formie stylizowanych liści akantu i laurowych.

Anna Malinowska


Kalendarium

« piątek, 26 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 26 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: