Otwarcie wystawy Imago

2017-03-30 09:00:00 (ost. akt: 2017-06-19 11:44:50)

14 czerwca środa 17.00 Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim

Otwarcie wystawy
Imago
Imago. Malarstwo polskie XX/XXI
z kolekcji Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych
kurator Grażyna Prusińska
autor aranżacji plastycznej Andrzej Stroka

Co jakiś czas ogłasza się kryzys malarstwa. Wieszczy się koniec prymatu tej najstarszej dziedziny sztuki, niegdyś królowej. Padają zarzuty o brak pomysłów, nowych ciekawych postaw, interesujących rozwiązań – olśnień. Każde kolejne pokolenie twórców mierzy się z ciężarem historii, świadomością kontynuacji, która jest gwarantem ciągłości i trwania z jednej strony, z drugiej zaś otwiera się na nieskończone potrzeby tworzenia indywidualnego języka. W ramach owej ciągłości implikuje zmiany, które na płaszczyźnie stylistycznej i formalnej realizują dążenie do częstego redefiniowania pojęcia obrazu.
Wystawa prezentuje dzieła artystów wielu pokoleń i środowisk świadczące o potencjale, różnorodności i zmianach w malarstwie na przestrzeni siedmiu dekad.
Chronologię przemian artystycznych, zachodzących w tym czasie ukazuje blisko sto obrazów.
Rok 1945 jest tu symboliczną granicą. To moment radykalnej zmiany politycznej i próby zmiany świadomościowej, która oprócz krótkiego epizodu (1949-1955), nie przełożyła się funkcje i rolę sztuki. Zgromadzone w kolekcjach dzieła dokumentujące aktualne trendy i kierunki w malarstwie, to prace wybitnych współcześnie tworzących artystów, które najtrafniej określają ich indywidualną postawę, a także dzieła przedstawicieli ważnych w historii sztuki ugrupowań artystycznych. Początek, to z jednej strony sztuka wynikająca z awangardowych tradycji ugrupowań działających w okresie międzywojnia: Grupy Krakowskiej, tradycji konstruktywistycznej, łódzkiej awangardy, artystów związanych z grupą a.r., uczniów i współpracowników Władysława Strzemińskiego. Z drugiej, malarstwo wywodzące się ze spuścizny polskiego koloryzmu, którego przedstawiciele mieli znaczący wpływ na kształcenie artystyczne w pierwszej powojennej dekadzie, i którego dziedzictwo czytelne było jeszcze dużo później. W kolekcji reprezentowany jest nurt metaforyczno-ekspresyjny, o szerokim spektrum postaw artystycznych tworzących w odmiennych stylistykach malarzy. Łączy je symbol, znak i stylizacja deformująca przedstawiane formy. Malarstwo bezprzedmiotowe, neofiguracja, estetyka geometryczna, postawy konceptualne, hiperrealizm, nowa ekspresja, sztuka zaangażowana, przedstawieniowa. Malarstwo komentujące i obrazujące rzeczywistość oraz nieustająco badające możliwość przekraczania dyscyplinarnych granic. Niesłabnąca fascynacja wszystkimi kategoriami opisującymi malarstwo, nowe media, synergia, zacieranie granic między tradycyjnymi dziedzinami. Czym jest malarstwo? Z jednej strony radykalnie opisane, poddane definicjom stylów, tendencji, kierunków z drugiej nieskończenie otwarte.

Wernisaż - wstęp wolny, pozostałe dni bilet wstępu.
Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim


Kalendarium

« czwartek, 19 października 2017 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
Zobacz pełne kalendarium »
czwartek 19 Października
  • Program IV kwartał 2017
  • Oferta najmu sal
  • Urodziny w zamku
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Archeologiczna mapa Olsztyna i okolic
  • Strona projektu: