Zuzanna Janin, Siedmiu ojców, instalacja

2016-05-05 08:53:07 (ost. akt: 2016-08-12 07:48:02)

Wystawa czasowa, Olsztyn zamek - sala przy wieży

Zuzanna Janin, Siedmiu ojców, instalacja
Zuzanna Janin
Siedmiu ojców, 2014

Artystka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Rzeźbiarka, autorka instalacji, wideo instalacji i działań performatywnych. Jedna z najważniejszych współczesnych artystek polskich działająca na granicy mediów. Tworzy rzeźby z waty cukrowej, z pigmentu z runa leśnego, lotniczych pasków bagażowych, włosów, bielizny, skarpet czy starych samochodów.
Jest autorką słynnego filmu „Walka”, gdzie spotyka się na ringu z zawodowym bokserem, Przemysławem Saletą oraz głośnego projektu „Widziałam swoją śmierć”. Na podstawie znanego przed laty serialu „Szaleństwo Majki Skowron” zrealizowała wideo instalację „Majka z filmu”, a odnalezione w domowych archiwach pamiątki stały się impulsem do realizacji poliptyku wideo „Koniec. Podróż do lęku”
„Siedmiu ojców” jest kompozycją rzeźbiarską. Postaci mężczyzn artystka umieściła na postumentach z powalonego drzewa, rosnącego nieopodal jej domu. Integralną część stanowią wykonane długopisem wizerunki Ojców i pisane do nich niezwykle intymne listy. Czytanie ich jest jak podróż w czasie, przywołująca dawno zapomniane obrazy. Artystka w ten sposób zmienia stereotyp jednego ojca na rzecz siedmiu mężczyzn, którzy odgrywali w jej życiu tę rolę.

Zuzanna Janin
Majka from the movies, 2009-2013

http://m.wmwm.pl/2016/05/orig/majka-z-filmu-5272.jpg


Projekt „Majka z filmu”, powstał w oparciu o serial „Szaleństwo Majki Skowron”wyświetlany w polskiej telewizji w połowie lat 70. Zuzanna Janin, wówczas Antoszkiewicz, zagrała w nim główną rolę. Serial, którego akcja rozgrywa się na Mazurach w okolicy Mikołajek, zyskał miano kultowego, a scenariusz oparty na powieści Aleksandra Minkowskiego definiował pokolenie nonkonformistycznej młodzieży oczekującej od swych rodziców równie radykalnych postaw.
Realizacja serialu artystycznego „Majka z filmu” została rozpoczęta w 2009 r., powstało 8 odcinków, będących kompilacją scen z oryginalnego serialu, w które artystka wpisała fragmenty filmów ważnych w historii kina od 1968 r., oraz współcześnie nakręconych scen z podróżującą Majką, spotykającą ważne postaci życia publicznego i pop kultury. W roli Majki, córka artystki, Mel Baranowska. Janin umieszcza współczesną Majkę w obrazach Antonioniego, Lyncha, Tarantino. Majka tańczy z Marlonem Brando w „Ostatnim tangu w Paryżu”, pojawia się w polskich filmach kina moralnego niepokoju, spotyka postaci ważne, funkcjonujące w świadomości społecznej i fikcyjnych bohaterów kreskówek. Ścieżka muzyczna jest istotna na równi z obrazem – Marek Grechuta i Pink Floyd, Mira Kubasińska i The Doors. Każdy z odcinków serii, także ostatni, kończy się się słowami: to be continued.

Kalendarium

« środa, 13 listopada 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

środa 13 Listopada
  • Kwartalnik IV/2019
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Archeologiczna mapa Olsztyna i okolic
  • Strona projektu: