Wyjechani. Przyjechani. Artyści z Warmii i Mazur

2016-03-30 13:23:12 (ost. akt: 2017-04-18 10:01:19)

Wyjechani. Przyjechani. Artyści z Warmii i Mazur
Wystawa „Wyjechani. Przyjechani. Artyści z Warmii i Mazur" prezentuje twórczość wybranych artystów silnie związanych z regionem. Tytuł sugeruje również kierunki przemieszczania się twórców, ich wyjazdy, przyjazdy, powroty. Warmia i Mazury, region pełen kontrastów i różnorodności jest dla jednych rodzinnym domem, dla innych zaś domem odnalezionym.
Wystawa prezentuje twórczość kilkunastu artystów, swoisty przegląd ich artystycznych działań i rozmaitych dyscyplin. Stanowi równocześnie kompilację nieoczywistą, łączącą różniących się pokoleniowo, zupełnie odmiennych stylistycznie twórców, sięgających po rozmaite media. Nic nie jest tu oczywiste i do końca zaplanowane. Siłę przekazu stanowi indywidualność każdego artysty.
W wystawie weźmie udział 12 twórców, którzy prezentują po kilka, kilkanaście prac. Można więc powiedzieć, że ta dość obszerna prezentacja w monumentalnych wnętrzach Galerii „Zamek” będzie stanowiła 12 niezależnych wystaw twórców. Są to z jednej strony artyści na Warmii i Mazurach urodzeni, wykształceni w dużych miastach – Olsztyn, Warszawa, Gdańsk, Toruń, którzy tu powrócili lub bywają. Z drugiej zaś twórcy, którzy nie mają tutaj swoich korzeni, przyjechali tutaj z innych części Polski i postanowili tu się osiedlić. Tytuł „Wyjechani. Przyjechani” jest swoistym wspólnym mianownikiem prezentowanych artystów.
Na wystawie zobaczymy prace Antka Grzybka z serii "The Future Archeology" (część projektu intermedialnego pt. "Utopia 42"); akwarele, pastele i rysunki Józefa Charytoniuka, specjalisty w konserwacji papieru, grafiki i starodruków. Prezentowane będą również wybrane prace z limitowanej serii „Olsztyn – Tożsamość” Marceliny Mikułowskiej, Ślązaczki z pochodzenia, która wychowała się na Warmii w artystycznej rodzinie; cykl „Anioły” i rysunki Artura Galickiego, satyryka i karykaturzysty. Fotografię ukazującą nieznane oblicza Warmii i Mazur zaprezentuje Marcin Surowiecki, konserwator zabytków, obserwator natury, który zakochał się w Warmii i osiedlił się tutaj na stałe. Interesującym starciem pod względem formalnym, stylistycznym i pokoleniowym będzie prezentacja rzeźb Bolesława i Macieja Marschallów, ojca i syna, reprezentujących inne szkoły rzeźby, zupełnie odmienną estetykę i inny proces twórczy (Bolesław Marschall tworzy głównie w granicie, piaskowcu. Maciej Marschall upodobał sobie metal, specjalizując się w stali spawanej). Prace ceramiczne z serii Vanitas pokaże Katarzyna Mikłasz z pochodzenia mrągowianka. Na wystawie zobaczymy również prace Joanny Dłużniewskiej - prezentowany cykl nawiązuje do eksterminacji plemion Prusów w XIII wieku, porównywalny z eksterminacją Indian w Ameryce Północnej. Również malarstwo, cykl prac belgijskich, polskich i szwajcarskich, pokaże Maciej Podsiadło, który po powrocie do Polski z Brukseli zamieszkał w Garbnie pod Kętrzynem. Grupa Rokosz działająca w Lidzbarku Warmińskim, zrzeszająca młodych artystów, absolwentów gdańskiej ASP, którzy tworzą w Lidzbarku coś na kształt komuny artystycznej, zaprezentuje rozmaite dyscypliny artystyczne: rysunek, grafikę, malarstwo, ceramikę i instalację interaktywną. Pochodząca ze Szczytna Katarzyna Wolicka pokaże obrazy batikowe, cykle na wskroś malarskie, odwołujące się do skrótów myślowych, swobodnych skojarzeń, jakie budzą przypadkowe sytuacje.
Na wystawie, mającej charakter przeglądu i odznaczającej się swobodą artystyczną zobaczymy zatem malarstwo, rzeźbę, techniki graficzne, fotografię, instalacje interaktywne.
Otwarcie wystawy - 30 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 17 lipca 2016 r.
Kurator: Diana Stajszczak
Patroni Medialni Wystawy: Radio Olsztyn, Gazeta Olsztyńska, Artinfo
Kalendarium

« czwartek, 23 stycznia 2020 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

czwartek 23 Stycznia
  • Kwartalnik I/2020
  • 90-lecie polskich szkół na Warmii i Mazurach
  • Oferta najmu sal
  • Film promocyjny Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Doposażenie pracowni edukacyjnych Muzeum Przyrody - baner
  • Strona projektu: