Na tropach Pana Samochodzika - Fantomas

2014-08-20 00:00:00

W tym roku mija pięćdziesiąta rocznica ukazania się pierwszego tomu z serii przygód Pana Samochodzika oraz dwudziesta rocznica śmierci twórcy tej kultowej postaci, czyli Zbigniewa Nienackiego. Postanowiliśmy przygotować letni cykl poświęcony poszukiwaczowi skarbów, detektywowi i jak sam o sobie mówił, muzealnikowi. Sięgnęliśmy do naszych zasobów by pokazać, że Muzeum stanowi wspaniałe miejsce dla miłośników historii.

Na tropach Pana Samochodzika - Fantomas

Książka "Pan samochodzik i Fantomas" ukazała się po raz pierwszy w 1973 roku. Tym razem nasz ulubiony muzealnik Tomasz N.N. na zaproszenie poznanej w "Templariuszach" Karen Petersen wyrusza do Francji, nad Loarę. Detektyw ma zająć się złodziejem obrazów nazywanym Fantomasem. Ciekawie wygląda to zetknięcie ze światem kapitalizmu, gdzie muzea, galerie, zamki znajdują się w prywatnych rękach, a gangsterzy posługują się helikopterem. Zbigniew Nienacki tradycyjnie sprytnie przeplótł sensacyjną akcję z przewodnikiem turystycznym, informacjami o zamkach nad Loarą, opisami malarzy, kierunków artystycznych oraz metodami stosowanymi przez fałszerzy.

W zbiorach biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, znaleźliśmy maszynopis powieści (jego fragmenty prezentujemy w pliku PDF), rękopis notatek przewodnika po krainie zamków nad Loarą oraz jak zwykle wspaniałe listy od czytelników. Sławomir prosi autora o autograf i nawet przesyła kwotę niezbędną do wysłania listu. Mama Barbara pisze w imieniu Marcina, który przygotował dla pisarza specjalny obrazek.

W Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz w jego oddziałach można podziwiać wspaniałe galerie obrazów. Na przykład: portrety w Olsztynie, pastele z przełomu XIX i XX wieku, mistrzów portretu holenderskiego, grafiki holenderskie z XVII wieku.

sm





Pobierz PDF

Kalendarium

« piątek, 19 kwietnia 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt So N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     
Zobacz pełne kalendarium »

Samorzad Wojewodztwa

Poznaj lepiej nasz region:

facebook youtube

piątek 19 Kwietnia
  • Mikołaj Kopernik – Gra
  • Stowarzyszenie Miłośników Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim – perły architektury gotyckiej w Polsce – III etap
  • Logo roku Mikołaja Kopernika
  • Oferta najmu sal
  • Katalog on-line biblioteki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie
  • Centrum Spotkań Europejskich
  • Strona projektu: